Alkoholio poveikis kūnui ir smegenims

Kategorija Skaitiniai
Beveik visame pasaulyje daugelis žmonių su alkoholiu susipažįsta jau ankstyvame amžiuje. Vieniems užtenka pakvailioti keletą kartų, na, o kiti sunkiai susidoroja su potraukiu svaiginančiam alkoholio poveikiui.
Klinikiniai duomenys teigia, kad beveik 50 proc. žmonių kuriems diagnozuotas alkoholizmas pastebimi ryškūs mąstymo, atminties sutrikimai. Labiausiai pažeidžiamas gebėjimas planuoti į priekį, mokytis ar įsidėmėti informaciją.
 
Pastebėta, jog ilgaikis alkoholio vartojimas keičia smegenų formą bei struktūrą. Smarkiai sumažėja pilkoji ir baltoji smegenų medžiaga, ypatingai kaktinėse smegenyse, kurios ir yra atsakingos už planavimą, informacijos išlaikymą, sprendimų priėmimą, bei emocijų reguliaciją. Pokyčiai šiose smegenų srityse yra pastebimi ir skiriasi nuo negeriančių asmenų, net jei išgeriama pakankamai nedaug.
 
Visumoje, yra didžiulis skirtumas kaip veikia alkoholį vartojančio ir nevartojančio žmogaus smegenys. Chroniškiems alkoholio mėgėjams prireikia daug daugiau pastangų norint įsidėmėti ką nors, kad ir visiškai nesudėtingo, pvz: telefono numerį, adresą į kurį reikia nuvykti, ar produktus kuriuos reikia parnešti iš parduotuvės. Gera žinia yra ta, jog sveikstantiems nuo alkoholizmo žmonėms, dauguma atminties ar dėmesio sutrikimų pagerėja.
 
Alkoholio žala – viena iš didžiausių visuomenės sveikatos problemų ES. Alkoholizmas paliečia visas žmogaus gyvenimo sferas: socialinę (šeima, darbas, visuomenė), biologinę (organizmas), dvasinę (gyvenimo tikslas bei prasmė, savęs suvokimas ir pasaulėžiūra), psichinę (emocinė būsena, psichologinės problemos, sąmoningumas).
Net dėl saikingo alkoholio vartojimo padidėja ilgalaikė kai kurių širdies, kepenų ligų bei tam tikrų vėžio rūšių rizika, o dažnai suvartojant didelį kiekį alkoholio gali išsivystyti priklausomybė. Alkoholis populiaresnis už bet kurią kitą narkotinę medžiagą. Ypatingas alkoholio poveikis žmogaus psichikai žinomas nuo seniausių laikų. Išaugus alkoholio vartojimui daugėja ir jo sukeltų ligų, kurios daro poveikį svarbiems žmogaus organams.
 
Nėra nė vieno žmogaus organo, kuriam nekenktų alkoholis. Alkoholis kartu su krauju patenka į smegenis ir intensyviai ardo galvos smegenų žievę. Šis ardymo mechanizmas seniai žinomas ir yra labai paprastas. Jeigu nuodus vartoji didesnėmis dozėmis, nuodijiesi greičiau, jei mažesnėmis – lėčiau. Labai daug kas priklauso nuo organizmo gebėjimo jį neutralizuoti. Kuo stipresnis alkoholis, tuo didesnis nuodas. Alkoholis neskirstomas į geresnį ar blogesnį, nes bet kuriuo atveju žudo žmogų. Alkoholio įsisavinimo greitis priklauso nuo jo koncentracijos vartojamame produkte. Kuo koncentracija didesnė, tuo greičiau apsvaigstama.
 
Daugiausiai ir dažniausiai nuo alkoholio nukenčia kasa ir kepenys. Daugelį alkoholio sąlygotų mirčių nulemia alkoholinė kepenų liga. Atsisakius šio žalingo įpročio, jos būtų galima visiškai išvengti. Labai pavojingas kasos uždegimas, kuris gali iš karto baigtis mirtimi, nors dažniausiai jis vystosi nebyliai. Taip pat didėja ir įvairių lokalizacijų vėžio rizika. Alkoholis yra nuskausminanti medžiaga, todėl jį vartojant mažiau jaučiamas skausmas ir į jį nekreipiamas dėmesys. Todėl dažnu atveju pavėluotai kreipiamasi į medikus. Esant bet kokiam sveikatos sutrikimui labai svarbu atsisakyti alkoholio, nes nemažai pakitimų yra grįžtami.
 
Alkoholis skatina progresuoti daugelį lėtinių ligų. Jį vartojant ligos labai sparčiai progresuoja. Alkoholis veikia nervų sistemą. Su laiku organizmas pripranta prie nedidelių alkoholio kiekių, o vėliau prireikia vis didesnių dozių, norint pasiekti tam pačiam efektui.
 
Kodėl reikia vartoti mažiau alkoholio?
Jei vartosite mažiau alkoholio:
• mažiau kankinsitės per pagirias;
• būsite laimingesni;
• mažiau apgailestausite;
• daugiau kontroliuosite padėtį;
• turėsite daugiau pinigų;
• bus mažesnė neplanuotų ar neapsaugotų lytinių santykių rizika;
• bus mažesnė neplanuoto nėštumo rizika;
• bus mažesnė kepenų, vėžio ir kitų sveikatos problemų rizika.
 
Taigi reikėtų atsisakyti šio žalingo įpročio ir geriau susirasti sau mielą laisvalaikio leidimo būdą. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į vaikus – kaip jie linksminasi, poilsiauja. Juk šiais laikais yra daug įvairių naudingų pramogų.
 
Nuotrauka:
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
 
Gali būti gėrimas ir veikla viduje vaizdas
 
 
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131