Nuotrauka udiena.lt Nuotrauka udiena.lt

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija

Kategorija Naujienos

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga. Šios infekcijos sukėlėjas veikiamas rizikos veiksnių gali sukelti kliniškai įvairius viršutinių kvėpavimo takų, odos, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus. Galimi ir iki vėžiniai ar vėžiniai susirgimai.
Šiuo metu žinoma daugiau kaip 200 žmogaus papilomos virusų tipų, iš kurių net 40 tipų aptinkama lytinių organų gleivinėje. Kai kurie ŽPV tipai turi onkologinių savybių, o tai reiškia, jog jie gali sukelti vėžį. Mažos onkogeninės rizikos ŽPV labai dažnai yra susiję su gerybinėmis nosies ir burnos ertmės, gerklės, gerklų, lytinių takų papilomomis bei odos karpomis. Didelis rizikos žmogaus papilomos virusai susiję su minėtos lokalizacijos vėžiniais susirgimais. Yra nustatytas ryšys tarp didelės onkogeninės rizikos ŽPV ir gimdos kaklelio vėžio. Vienas iš pačių svarbiausių rizikos veiksnių, sąlygojančių gimdos kaklelio vėžio išsivystymą – ŽPV infekcija lytiniuose takuose. Viena iš apsaugos priemonių yra skiepai nuo jo. Geriausia skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, t. y. ŽPV dar nėra patekęs į jų organizmą. Nors dažniau užsikrečiama 15-24 gyvenimo metais, rizika užsikrėsti išlieka visą gyvenimą. Nuo gimdos kaklelio vėžio skiepytis prasminga beveik visoms moterims. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus sureaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau.
ŽPV infekcijos šaltinis – užsikrėtęs žmogus. Gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek ir moterys. ŽPV plinta: lytinių santykių metu (tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius), bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu, infekuota motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu, kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.
Dažnai šita infekcija užsikrėtę asmenys jokių simptomų neturi. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per dvejus metus praeina savaime be jokio gydymo. Tais atvejais, kai ŽPV infekcija pasilieka organizme, neretai sukelia lėtinį uždegimą ar įvairias sveikatos problemas, kurios priklauso nuo ŽPV tipo. Su laiku organizme ŽPV gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.
ŽPV sukeltomis odos karpomis užsikrečiama tiesioginio kontakto su infekuotu asmeniu metu. Inkubacinis periodas dažniausiai trunka 2-3 mėn.
Viršutinių kvėpavimo takų, ypač gerklų, papilomatozė gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms. Suaugusieji dažniausiai užsikrečia tiesioginio kontakto metu nuo infekuoto partnerio. Manoma, jog vaikus užkrečia infekuotos motinos per gimdymą ar kitais būdais.
Asmenims, kuriems būdingas pirminis ir antrinis ląstelinis imuno deficitas, dažnai būna karpų ir papilomų. Po gimdymo dažniau atsinaujina ir progresuoja.
Norint išvengti karpų atsiradimo, reikėtų laikytis asmens higienos, kuo dažniau plauti rankas bei kojas, kiekvieną dieną pasikeisti kojines, naudotis tik savo rankšluosčiu. Galimybę susirgti kandilomomis, genitalijų karpomis ar kitais ŽPV sukeltais lytinių takų susirgimais mažina saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys, taisyklingas apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu, atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas.

Parengta naudojant Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informaciją

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131