Rugsėjo 10-oji Pasaulinė savižudybių prevencijos diena

Kategorija Naujienos

Savižudybės ir jų prevencija yra vienas iš svarbiausių psichikos sveikatos klausimų pasaulyje, nes Pasaulyje kasmet nusižudo beveik 800 tūkstančių žmonių. PSO duomenimis, kiekvienai savižudybei tenka apie 20 ar daugiau bandymų žudytis. Kasmet Lietuvoje netenkame kelių šimtų žmonių. Kiekviena savižudybė labai paveikia aplinkinius: artimuosius giminaičius ir kitus su savižudybe susidūrusius asmenis.
Savižudybė – ilgalaikis procesas, nulemtas labai daugelio dvasinių, psichologinių, socialinių, psichopatologinių veiksnių. Tai yra valingas, paties žmogaus atliktas gyvybei grėsmingas veiksmas, sukeliantis mirtį. Bandančiam įveikti daug sunkumų žmogui savižudybė gali atrodyti vienintelė išeitis. Todėl net ir vienas pokalbis gali sumažinti kančią ir išgelbėti gyvybę.
Kaip reikėtų atpažinti savižudybės rizikos ženklus?
• Kalba: jaučiasi našta kitiems, nemato prasmės gyventi, užuominos, jog jo/jos greitai nebus, patiria nepakeliamą skausmą.
• Nuotaika: depresija, neviltis, bejėgiškumas, susierzinimas, nerimas.
• Elgesys: padidėjęs alkoholio ir/ar vaistų vartojimas, savižudybės būdų/priemonių paieška, atitraukimas nuo įprastos veiklos, nemiga/mieguistumas, brangių daiktų atidavimas, agresyvus elgesys, artimų žmonių lankymas, siekiant atsisveikinti.
Kaip kalbėti?
• Išklausykite, nenuvertinkite ketinimų rimtumo (atrodote labai prislėgtas, papasakokite apie tai).
• Neskubėkite (iš to ką pasakėte, atrodo, kad Jums sunku. Ar būna taip blogai, kad nesinori gyventi?).
• Tiesiai naudokite žodį „savižudybė“ (ar Jums kyla minčių apie savižudybę?).
Ką daryti?
• Jei yra bent vienas krizės ženklas – paklausti ar susidoroja su stresu. Reikia išklausyti, informuoti apie pagalbą sau. Duoti pagalbos lankstinuką (jei turite).
• Jeigu reikia pagalbos susidorojant su stresu – paklausti, ar turėjo minčių apie savižudybę ir aptarti pagalbos galimybes. Rekomenduoti psichologo konsultaciją.
• Jei pasireiškia buvusios mintys apie savižudybę – pasitikslinti, ar dabar nėra minčių apie savižudybę ir informuoti atvejo vadybininką (jei yra). Rekomenduoti psichologo konsultaciją.
• Jei yra minčių apie savižudybę - paklausti ar turi planą/priemones ir ar ketina planą įgyvendinti. Informuoti atvejo vadybininką, jei yra. Nukreipti skubiai psichologo/psichiatro konsultacijai.
Įprastiniai pagalbos šaltiniai yra: šeima, draugai, bendradarbiai, dvasininkai, Krizių centrai,
sveikatos priežiūros profesionalai.
Pagalbos galimybės:
Skubi anoniminė psichologinė pagalba (pirma konsultacija nemokama) – Krizių įveikimo centras (pagalbą gyvai teikia psichikos sveikatos specialistai tel. 8 640 51 555 nuo 16:00-20:00 (I-V) 12:00-16:00 (VI), www.krizesiveikimas.lt ir skaipu krizesiveikimas, taip pat per Facebook Messenger Krizės įveikimas. Jeigu nusižudė Jūsų artimasis: Asociacija „Artimiems“ – www.artimiems.lt, el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Pagalbos sau programa: BADI streso valdymas – www.badi.lt, „Geros nuotaikos link“ – jaunimui – www.sveikatostinklas.lt.
Pagalba nemokamais telefonais:
• Vaikų linija (vaikams) tel. 116 111.
• Jaunimo linija (jaunimui) tel. 8 800 28 888.
• Vilties linija (suaugusiems) tel. 116 123.
• Pagalbos linija moterims (moterims) tel. 8 800 66 366.
• Linija doverija (rusų kalba) tel. 8 800 77 277.
• Karo medicinos tarnyba tel. 8 800 70 123.
Svarbu: jeigu yra savižudybės grėsmė – pagalba žmogui turi būti suteikta nedelsiant, tą pačią dieną.
Bendrasis pagalbos telefono numeris – policija, gaisrinė, greitoji medicinos pagalba. Tel. 112. Skubios pagalbos numeriu 112 skambinkite tik tada, kai iškyla reali grėsmė gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui ir kai pagalbos tarnybos turi nedelsdamos atvykti į nelaimės vietą bei suteikti skubią pagalbą.

Naudoti šaltiniai:
https://www.psichiatrija.lt
https://vpsc.lrv.lt/
https://tuesi.lt/

Parengė: Pasvalio r. sav. visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

Nuotrauka: https://www.ve.lt

 

 

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131