Koronavirusas (COVID – 19)

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Ketvirtadienis, 22 Spalio 2020 14:24

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento spalio 22 dienos duomenimis Pasvalio rajone registruoti 29 sergantys asmenys. Pasveiko 15. Nuo karantino pradžios Pasvalio rajone patvirtintų ligos atvejų skaičius – 44. Lietuvoje registruoti 8 239 koronaviruso atvejai. Sergančiųjų skaičius 4 483. Šie skaičiai kiekvieną dieną kinta. Atsižvelgdama į tarptautinių organizacijų rekomendacijas, trečiadienio posėdyje Vyriausybė pritarė savivaldybių skirstymui į tris zonas pagal epidemiologinius rodiklius – geltoną, žalią ir raudoną. Į raudoną zoną patekusiose savivaldybėse, siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą, skelbiamas vietinis karantinas, ribojama gyventojų veikla. Į raudoną zoną patenka ir Pasvalio rajono savivaldybė, kurioje karantinas įsigalios nuo pirmadienio (spalio 26 d.).

Koronavirusas yra pati karščiausia tema, naujienų apie jį begalės, viskas keičiasi dienomis. Galima lengvai pasimesti informacijos sraute ir pamiršti svarbiausius dalykus, o pats svarbiausias dalykas – nepanikuoti, bet ir neignoruoti. Reikia saugoti save ir aplinkinius, susirgus išgyti be komplikacijų ir neužkrėsti kitų. Todėl dar kartą primename svarbiausią informaciją apie šio viruso plitimą.

Kas tai per virusas?

Liga, kurią sukelia virusas, vadinama koronaviruso liga (COVID-19). COVID -19 virusas kaip ir visi virusai negali daugintis pats, jis siekia patekti į gyvą ląstelę ir daugintis žmogaus organizme. Koronavirusai perduodami nuo žmogaus žmogui  - plinta per orą, kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Užsikrėsti įmanoma liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie buvo užteršti šiuo virusu, sveikas žmogus palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti. Pagrindiniai simptomai - karščiavimas, sausas kosulys, nuovargis, raumenų skausmas, apsunkintas kvėpavimas, apetito,  skonio pojūčio ir uoslės praradimas kai kada viduriavimas.  

Kaip greitai po užsikrėtimo pajuntami simptomai?

Vidutinė viruso inkubacinio periodo trukmė yra  nuo 2 iki 14 dienų. COVID - 19 sergantys vaikai gali nepatirti visiškai jokių simptomų arba jų simptomai gali būti tokie menki, kad liks nepastebėti. Tačiau tai nereiškia, kad vaikai neplatina viruso, šis virusas pavojingiausias vyresniems žmonėms, jie labiau pažeidžiami, serga sunkiau, pasitaiko mirties atvejų.

 Kodėl vaikai ir jaunimas serga lengvesne koronaviruso forma nei jų tėvai ar seneliai?

Tai susiję su imunine sistema, su receptoriumi, per kurį virusas patenka į ląsteles, preliminarūs duomenys rodo, kad vaikų organizme tų receptorių kur kas daugiau yra viršutiniuose kvėpavimo takuose, o vyresnių žmonių – apatiniuose, todėl vyresniems virusas dažniau sukelia infekciją plaučiuose, o jaunesniųjų atveju sulaikomas viršutiniuose kvėpavimo takuose. Liga stipriau paveikia vyresnius nei 65 metų asmenis, simptomai stipriausiai pasireiškia 85  ir vyresniems žmonėms, kurie turi lėtines ligas.

Kaip virusas plinta?

Pagrindinis COVID - 19  viruso plitimo kelias yra oro lašelinis. Pats efektyviausias viruso perdavimo kelias yra tada, kai atsiranda simptomai - kosulys, čiaudulys, gerklės skausmas, išskyros iš nosiaryklės. Jei bendraujate su kosinčiu žmogumi, naudokite kaukes - ją turėtų dėvėti tiek kosintis žmogus, tiek Jūs. Taip sumažinsite užsikrėtimo riziką, o jei užsikrėsite į organizmą pateks kur kas mažiau virusų, taip didins švelnesnę persirgimo riziką.

Kiek laiko organizme išbūna virusas?

Šis virusas organizme gali išbūti dvi savaites ir kai kada nesukelti jokių simptomų, tačiau tuo pačiu per šias dvi savaites  gali užkrėsti aplinką ir kitus žmones. Koronavirusas  žmogaus organizme, gali išlikti iki 37 parų. Kaip apsisaugoti nuo viruso? Kosėdami, čiaudėdami prisidenkite alkūnės linkiu. Dažnai plaukite rankas muilu ir vandeniu, venkite liesti veidą rankomis, protingai elkitės su kaukėmis, kiek tik galite venkite viešų vietų, užsikrėtusiųjų  besimptomių asmenų procentinė dalis populiacijos yra didelė. Socialinė distancija – bent du metrai nuo kitų žmonių, maksimaliai venkite kažkieno jau čiupinėto paviršiaus.

Kiek laiko virusas išsilaiko aplinkoje?

Mažo skersmens skysčio lašeliuose, kurie susidaro žmogui kosint, išsilaiko ore apytiksliai 2 val. Ant negyvų daiktų ir aplinkos paviršių (metalo, stiklo, plastiko) koronavirusas išlieka kambario temperatūroje iki 9 dienų. Ant nerūdijančio plieno pusė virusų miršta per 5-6 valandas.

Ar verta saugotis, jei vis tiek susirgsime šiuo virusu?

Taip, verta, nes net ir kontaktuojant su sergančiu galima nesusirgti, jei viruso kiekis nedidelis, kuo mažesnis viruso kiekis organizme, tuo mažiau komplikacijų, komplikacijos priklauso visų pirma nuo viruso kiekio, kuris patenka į mūsų kūną ir aišku nuo kiekvieno žmogaus genetinių savybių.

Ką daryti susirgus?

Šiuo metu nėra specialių vaistų, kol kas vakcinos, gydymas tik simptominis, jei nėra kritinių simptomų, venkite ligoninių, nes būsite apsupti kitų sergančių, dar stresas, svetima aplinka, išskyrus tuos atvejus, kai prasideda komplikacijos - tada ligoninė. Savo namų aplinkoje, jei sirgsite mažinkite viruso kiekį, neturi būti artimo kontakto su šeimos nariais, turėkite pakankamai vienkartinių nosinaičių, naudokite jas, kad kosint ar čiaudint lašeliai, kuo mažiau plistų po patalpas, naudokite inhaliacijas - jų nemėgsta peršalimo virusai, taip pat koronavirusai. Inhaliuokite eteriniais aliejasi pvz: (arbatmedžio), soda, druska, česnako išspaudomis, dažnai vėdinkite patalpas, neapkraukite organizmo sunkiu maistu, stresu. Nuo mūsų imuninės sistemos būklės daug kas priklauso į tai reikia investuoti nuolat, imunitetui pagelbėti - sveika mityba, pakankamas fizinis aktyvumas, lėtinio streso valdymas, žalingų įpročių atsisakymas. Vieni iš stipriausių ir lengvai prieinamų imuninės sistemos stimuliatorių yra ežiuolė, alijošius, ženšenis, česnakas, bičių produktai ( žiedadulkės, propolis).

Visuomenės sveikatos specialistai ragina atsakingai elgtis pačios visuomenės. Žmonių sąmoningumas ir noras padėti yra svarbiausias ginklas, kuris gali suvaldyti COVID - 19 viruso plitimą. Reikia tikėtis, kad kiekvienas žmogus nelaukdamas ribojimų gali padaryti daug pačiomis efektyviausiomis priemonėmis: laikydamiesi fizinio atstumo, vengdami visų nebūtinų socialinių kontaktų, jei jie neišvengiami, stengtis išlaikyti atstumus, taisyklingai dėvėti veido kaukes, plauti ir dezinfekuoti rankas, laikytis elementarios rankų higienos (plauti rankas su  muilu, bent 40 sekundžių), jei tai neįmanoma – dezinfekuoti. Labai svarbu taisyklingai dėvėti veido kaukes, kurios turi būti švarios ir reguliariai keičiamos. Atsakingai vertindami informaciją ir patikėdami tik oficialiais informacijos šaltiniais, suvoksime, kad visi ribojimai yra laikini.  

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro informacija

Naudota literatūra: www.ulac.lt

 

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131