Nuotolinis seminaras ,,Gamta mieste ir su ja susijusi nauda sveikatai”

Kategorija Naujienos
Lapkričio 11–12 d. Sveikatos mokymų ir ligų prevencijos centras kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovybe Lietuvoje ir PSO Europos aplinkos ir sveikatos centru surengė nuotolinį dviejų dalių seminarą "Gamta mieste ir su ja susijusi nauda sveikatai”, kuriame dalyvavo ir keturi Pasvalio Visuomenės sveikatos biuro specialistai.
 
Pirmoji seminaro dalis buvo skirta žaliųjų erdvių naudai žmonių sveikatai pristatyti. Akcentuota, jog miestų žaliosios erdvės, tokios kaip parkai, žaidimų aikštelės, medžiai gatvėse ar augmenija gyvenamuosiuose rajonuose, gali stiprinti psichinę ir fizinę sveikatą, mažinti miesto gyventojų sergamumą ir mirtingumą. Žaliosios erdvės teikia psichologinę naudą, padeda atsigauti, suteikia galimybę fiziniam aktyvumui bei padeda sumažinti oro taršos, triukšmo ir per didelio karščio poveikį.
 
Antroji seminaro dalis buvo skirta mėlynųjų erdvių poveikio sveikatai pristatymui. Naujausi mokslo tyrimai rodo, kad tokios mėlynosios erdvės, kaip ežerai, šaltiniai ir pajūris teigiamai veikia mūsų sveikatą, ypač psichinę, mažindamos stresą bei gerindamos gerovės vertinimą. Be to, žmonės, gyvenantys netoli mėlynųjų erdvių, dažniau pasižymi didesniu fiziniu aktyvumu, o kai kurie tyrimai parodė teigiamą poveikį bendrai sveikatos būklei, nutukimo mažinimui bei širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai.
 
Seminaro metu patirtimi dalinosi užsienio ekspertai, Lietuvos mokslininkai ir Lietuvos savivaldybių atstovai. Dr. Sandra Andrušaitytė iš VDU Gamtos mokslų fakulteto savo pasisakyme kalbėjo apie vykdomo projekto su nėščiosiomis rezultatus. Buvo atliekamas tyrimas - gamtos poveikis nėščiųjų bendrai savijautai bei vaisiaus vystymuisi, gimusių kūdikių fiziniam bei psichiniam vystymuisi. Tyrimas leidžia daryti išvadas, kad kuo daugiau nėščiosios būna žaliosiose erdvėse, kuo arčiau parkų, kitų žaliųjų plotų gyvena būsimos mamos, tuo sveikesnės gimsta jų atžalos. Tačiau yra ir padažnėjusių alerginių reakcijų vaikams pavojus. Todėl yra dirbama ir šiuo klausimu, teigė daktarė, aiškinamasi, kokių būtent medžių žiedadulkės kelia grėsmę susirgti alerginėmis ligomis, ypač astma.
Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro atstovė savo pranešime kalbėjo apie žaliųjų plotų pritaikymą ir panaudojimą sveikatinimo veikloms. Mieste vykdomi įvairiausi plačiai visuomenei skirti sveikatinimo renginiai: sporto šventės su mankštomis, judriaisiais žaidimais, organizuojami žygiai su šiaurietiškomis lazdomis. Šiuose renginiuose dalyvauja labai įvairaus amžiaus žmonės – pradedant darželinukais, baigiant vyresnio amžiaus senjorais.
 
Žaliosios ir mėlynosios erdvės labai svarbios visų amžiaus grupių žmonių sveikatai. Kuo didesnės galimybės pasiekti šias erdves, būti jose ir šalia jų, tuo geresnė žmonių savijauta, grynesnis ir švaresnis oras. Ypač tai aktualu didmiesčių gyventojams, kur daug transporto, didelė oro tarša ir triukšminga aplinka.
 
Pasvalio r. sav. visuomenės sveikatos biuro informacija
 

 

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131