Seminaras ,,Emocinės pagalbos organizavimas žindančiai moteriai“

Kategorija Naujienos
Lapkričio pabaigoje Pasvalio Visuomenės sveikatos biuras rajono medikus ir specialistus pakvietė dalyvauti moksliniame praktiniame seminare internetu ,,Emocinės pagalbos organizavimas žindančiai moteriai“. Seminarą organizavo Lietuvos laktacijos ir žindymo konsultantų asociacija, vienintelė organizacija Lietuvoje, vienijanti Tarptautinės tarybos pripažintus sertifikuotus laktacijos konsultantus (IBCLC), sveikatos priežiūros specialistus ir kitų profesijų atstovus, kurie gina, skatina ir palaiko žindymą ir gina vaikų ir motinų teisę į jį. Seminaras skirtas tikslinei auditorijai: akušeriams, bendrosios praktikos slaugytojams, medicinos gydytojams, gydytojams odontologams, ergoterapeutams, kineziterapeutams, medicinos psichologams, visuomenės sveikatos specialistams, socialiniams darbuotojams, savivaldybių atsakingiems darbuotojams.
 
Seminarą atidarė Daiva Šniukaitė – Adner, LLŽKA pirmininkė. Ji pristatė temas, tikslus ir pranešėjus. Šiame seminare kalbėjo: Jurgita Valevičienė, sveikatos psichologė - ,,Moters virsmas mama laikotarpiu po gimdymo. Psichologiniai ir emociniai aspektai“, Jurgita Smiltė Jasiulionė, klinikinė psichologė - ,,Moterų emocinė savijauta po skirtingų gimdymo patirčių“, Asta Vilpišauskienė, IBCLC, sveikatos edukologė - ,,Žindyvių pogimdyvinės emocinės savijautos valdymas“, Marija Bagdonienė, klinikinė psichologė, psichoterapeutė - ,,Nuotaikos sutrikimai pogimdyviniu laikotarpiu: kaip atpažinti depresijos požymius, Jolanta Ugnė Vilkaitė, gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė - ,,Medikamentinis depresijos gydymas: vaistų ir žindymo suderinamumas“, Rasa Siudikienė, IBCLC, ekonomikos ir verslo valdymo magistrė - ,,Moters teisė nežindyti“.
 
Šio seminaro tema yra labai aktuali ir plati, nors Lietuvoje nėra plėtojama. Laktacijos ir žindymo srityje dirbantiems specialistams yra suprantama, kad žindymo sėkmė priklauso nuo motinos emocinės būsenos. Emocijos belaukiant ir jau susilaukus kūdikio nulemia labai daug veiksnių. Tai: aplinkybės, hormonai, gimdymo patirtis, aplinkinių, o ypač šeimos, artimųjų reakcijos, palaikymas ar nuvertinimas mamos pastangų. Todėl gebėjimas suprasti emocijų kilmę, svarbą, teigiamą ir neigiamą visų šių aplinkybių poveikį padeda žindymo ir laktacijos konsultantams pagelbėti priimti tokį sudėtingą ir svarbų motinystės virsmą.
 
Seminaro metu buvo kalbama apie tai, jog mes esame visuomenė, kuri didelę istorinio laiko dalį negalėjom pripažinti, kaip mes jaučiamės, esam išmokę nuvertinti savo jausmus, pojūčius. Tai ko ieškome gyvenime arba tai kas mums yra svarbu labai daug susiję su mūsų jausmais (laimės, prasmės patyrimas gyvenime ir kt.). Laikotarpis, kada moteris tampa mama yra didžiulių pokyčių laikotarpis. Tai kas vyksta su moterimi atsilieps ne tik jos vaikeliui, bet ir jos pačios gyvenimui. Motina pradeda darytis jautri, reaguojanti į aplinką ir tai yra labai gilus fiziologinis procesas, nes mama turi būti jautri, kad išjaustų ko reikia jos vaikučiui.
 
Šiuolaikinės mamos emocine prasme labai sunkiai susitvarko su nerimu (vaikeliui kas nors nutiks ir t. t.). Specialistai, kurie dirba su mamomis ypač šeimos gydytojai šį fenomeną žino. Jiems yra ką veikti šioje vietoje: nuraminti moteris ir padėti joms normalizuoti tą vidinį uraganą, kuris jose vyksta. Ne visada personalas žino kaip tą moterį nuraminti, ne visada tėčiai žino, todėl padaroma tokių dalykų, kurie daro neigiamą poveikį moteriai.
Palaikymas gimdymo metu yra vienas iš esminių faktorių apskritai kalbant apie gimdymo išeitis, ne tik emocines, bet ir fiziologines. Palaikymas gimdymo metu turi poveikį ne tik gimdymo metu, bet ir turi ilgalaikį poveikį.
Labai svarbu žinoti, kad gimus vaikeliui pasikeičia santykiai poroje. Tai yra krizinis išgyvenimas ir nedidelė dalis šeimų sugeba tą pokytį išgyventi, kaip naują, gražią patirtį. Dažniausiai tai susieta su skyrybomis, nutolimu vienas nuo kito.
 
Taip pat seminaro metu buvo pasidalinta moterų patirtimi, išsinešusių iš gimdymo įvairius emocinius išgyvenimus. Buvo kalbam kaip moterys patiria gimdymą.
Taigi padedant mamai šiuo sunkiu laikotarpiu, reikia turėti daug gerų savybių, tačiau svarbiausia tai yra empatija. Žindymo konsultanto tikslas įsigilinti ir tikrai suprasti. Mamos poreikiai yra paprasti: supratimas ir pozityvūs veiksmai, fizinis komfortas ir kt.
 
Šiais laikais didelę įtaką mamų savijautai daro socialiniai tinklai, nes juose galima rasti ne tik naudingos jai informacijos, bet labai įvairios, kartais visiškai netinkamos. Mamą gali išmušti iš ,,vėžių“, todėl reikėtų atsiriboti. Taip pat atsiriboti ir nuo žmonių, kurie sukelia tokius jausmus. Specialistai galėtų suteikti aiškias žinias, kad moteris nesijaustų informacinėje sumaištyje.
 
Seminaro metu daug dėmesio buvo skirta pogimdyvinės depresijos temai. Paaiškintos šios ligos priežastys, rizikos faktoriai, kurie šiuo metu labiausiai išskiriami, medikamentinis gydymas ir pasekmės jos negydant.
Pabaigoje buvo kalbama ne tik apie moters teisę žindyti, bet ir teisę nežindyti bei moters pasirinkimą maitinti dirbtiniu būdu. Pabrėžta, kad reikėtų pasvarstyti sveikatos priežiūros kolektyvuose apie tai, kaip būtų galima mamai suteikti psichologinę pagalbą negalinčiai, bet norinčiai žindyti, kad mamai nekiltų noras save smerkti, slapstytis nuo visų ar gėdintis, kad ji nežindo. Taip pat patikinta, kad tai gali būti operatyviai suteikta psichologinė pagalba arba socialinio darbuotojo pagalba, paruošti tinkami skaitiniai, žmogiškas pokalbis su labiau patyrusia moterimi.
 
Taigi, labai svarbu yra mamai atsiminti, kad visko tobulai padaryti tiesiog neįmanoma!
 
Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131