Gegužės 10-ąją buvo minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena

Kategorija Naujienos
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai pateikia keletą paprastų, praktiškai naudingų patarimų, kaip galėtumėte užsiimti sveika fizine veikla būdami namie, lauke, parke, sodyboje ar kur kitur, kol gyvenimą apriboja pandemija ir karantinas:
➡️Kasdien eikite pasivaikščioti, pabėgioti ar pasivažinėti dviračiu, paspirtuku ar riedlente, žaisti aktyvių žaidimų (jei tik leidžia oro sąlygos) – paspardyti kamuolį, pamėtyti į krepšį, pažaisti badmintoną ar lauko tenisą ir pan., pašokinėti per šokdynę ar specialias šokinėjimo virves ar tiesiog truputį pasimankštinti ant lauko treniruoklių arba be jų ir tiesiog giliai pakvėpuoti lauke. Tačiau nepamirškite, kad privalu laikytis būtino ne mažiau kaip 2 m atstumo tarp žmonių ir nesirinkti didelėmis grupėmis, išskyrus šeimas. Kartu galite išsivesti savo ar draugų augintinius. Atminkite, kad užsikrėsti oro lašeliniu būdu būnant lauke (kur gera, natūrali oro cirkuliacija) rizika yra daug kartų mažesnė nei būnant patalpoje.
➡️Jei dirbate namie ir darbo laiką leidžiate žiūrėdami į kompiuterį, būtinai padarykite pertraukas lengviems pratimams ar tiesiog pasirąžykite. Svarbu, kad ilgai pasyviai nesėdėtumėte, nes su laiku tai gali neigiamai atsiliepti jūsų sveikatai. Atsistokite ir keletą minučių pabūkite išsitiesę ar pasimankštinkite. Arba mankštą pakeiskite aktyviu darbo vietos tvarkymu (nusivalykite dulkėtus paviršius drėgna servetėle, išsisiurbkite patalpas, dažnai dezinfekuokite naudojamų paviršius ir pan.). Tai ne tik fizinis aktyvumas, o šiuo metu namų ir darbo aplinkos priežiūra. Ilgai sėdintiems rekomenduojama nedideles judrias pertraukas daryti bent kas 60 minučių.
➡️Jeigu mėgstate mankštintis savarankiškai, išbandykite internetinius vaizdo įrašus su įvairiomis mankštomis. „YouTube“ kanalas yra puiki vieta ieškoti nemokamų patarimų ir pratimų, kuriuos galite atlikti būdami namuose. Galite naudoti kūno mankštinimo programas ir savo išmaniajame telefone. Kad mankštintis būtų lengviau ir linksmiau, sportuodami klausykitės mėgstamos muzikos. Būtina, kad ji atitiktų jūsų mankštinimosi stilių bei tempą. Tinkamai parinkta muzika sukuria reikiamą nuotaiką, skatina judėti atitinkamu ritmu ir pasiekiami geresni rezultatai.
➡️Vaikams, kurie mokosi namuose, galime pasiūlyti populiarių nemokamą fizinio aktyvumo pratimų tinklalapį https://www.gonoodle.com/. Be to, nepamirškite, kad vaikai labai noriai mankštinasi su kitais šeimos nariais ir tokiu būdu lengviau formuojasi jų naudingi sveikatai įpročiai.
➡️Išbandykite populiarią Hatha jogą. Yra daugybė gerokai supaprastintų, modifikuotų internetinių jogos variantų, kuriuos galite išbandyti (žinoma, su tam tikru atsargumu) ir savo namuose. Daug įvairių modifikuotų jogos praktikų ir originalių asanų (sudėtingi fiziniai pratimai ar kūno padėtys, tiksliai derinami su kvėpavimu) ar ypatingų kvėpavimo pratimų (Pranajama) yra naudojama kalanetikoje, pilatese, sportinėje gimnastikoje, kai kuriose modernaus šokio mokyklose ar net kineziterapijoje. Mokslo įrodyta, kad joga pagerina nuotaiką, sumažina stresą ir nerimą bei skatina pasitikėti savimi. O tai ypač aktualu šiuo sudėtingu laiku.
➡️Dar viena labai puiki fizinė veikla yra šokis. Tiesiog įsijunkite mėgstamą muziką ir šokite. Tai galite daryti vieni arba su savo šeimos nariais, arba net su daugiabučio kaimynais balkonuose ar lauke. Vaikai gali puikiai prisijungti prie šios veiklos.
➡️Atlikite įvairius darbus sode, darže, sodyboje, sklype, gėlyne ar vejoje. Taigi nugrėbkite veją, nubalinkite vaismedžius, purenkite dirvą, išravėkite prižėlusias piktžoles, įterpkite trąšas, sodinkite ir sėkite jums patinkančius augalus ir gėles, laistykite juos. Vėliau bus smagu pamatyti savo darbo rezultatus.
➡️Pavasarį tinkamas metas valyti namus, palėpes, rūsius, balkonus ir pan. Žiema baigėsi, ilgesnės ir šiltesnės tapo dienos, kai galima energingai valyti, tvarkyti, rūšiuoti, remontuoti ir t. t. Visi šie darbai yra puikus fizinis aktyvumas, kuris padeda išvalyti aplinką nuo šiukšlių, purvo, dulkių ir net galimų ligų sukėlėjų. Tai dvigubai naudinga.
➡️Kai savarankiškai mankštinatės namie, būkite kūrybingi ir naudokite jau turimus namų apyvokos daiktus fiziniam aktyvumui. Jeigu neturite gimnastikos kilimėlio (kalanetikai, pilatesui, jogai, raumenų tempimo pratimams ir kt.), jį galima pasidaryti iš apkloto lovai, antklodės ar miegmaišio. Jeigu namuose turite didelį pripučiamą kamuolį, jis tiks įvairiems pusiausvyros, laikysenos ir jėgos pratimams (kamuolį rinkitės pagal ūgį); jeigu turite elastinės gumos, ji tiks rankų, kojų, liemens jėgai ir ištvermei treniruoti, o gimnastikos lankas − liemens raumenims ir grakščiai talijai formuoti ir t. t. Nedidelis, bet tvirtas suoliukas, tvirta taburetė ar kėdė su atrama taps puikiomis pagalbinėmis priemonėmis įvairiems mankštos pratimams atlikti. Jėgos treniruotėmis galima užsiimti ir namuose, visai nebūtina brangi papildoma įranga (pavyzdžiui, jėgos treniruokliai). Atsispaudimai iš įvairių padėčių, prisitraukimai, atsispaudimai nuo kėdės, pritūpimai (ant dviejų ar vienos kojos) ir kiti su kūno svoriu atliekami pratimai gali sėkmingai padidinti jūsų raumenų jėgą. Naudokite butelius su mineraliniu vandeniu kaip papildomus svorius. Tad būkite kūrybingi!
 
Remigijus Zumeras,
Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos specialistas, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras
 
Nėra nuotraukos aprašymo.
 
Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131