themedicaltips.com paveikslėlis themedicaltips.com paveikslėlis

Gegužės 26 d. Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena

Kategorija Naujienos

Pasaulinė išsėtinės sklerozės diena yra minima kiekvienais metais paskutinį gegužės mėnesio trečiadienį. Daugelyje šalių šią dieną dėmesį nukreipia į sergančiuosius bei kovojančius su išsėtine skleroze. Ši liga yra jaunų ir darbingų žmonių liga, kuri gali užklupti netikėtai. Išsėtinė sklerozė yra dažniausia centrinės nervų sistemos galvos  ir nugaros smegenų lėtinė liga, paprastai pasireiškianti protarpiniais priepuoliais.

Šis susirgimas dažniausiai paplitęs, nutolusiose nuo pusiaujo teritorijose: Skandinavijoje, Kanadoje, JAV šiaurinėse valstijose, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir t. t. Kai kurie moksliniai straipsniai teigia, jog šie rajonai gauna daug mažiau saulės šviesos ir vitamino D trūkumas gali būti viena iš daugelio priežasčių. Šios ligos atsiradimą gali skatinti ir dažnos įvairios infekcijos (ypač virusinės), didelis psicho emocinis stresas, galvos traumos, įvairios organizmo intoksikacijos, rūkymas.

Nors išsėtinė sklerozė nėra paveldima t.y. tėvai negali ligos perduoti savo  vaikams, vis dėl to vienoje teorijoje užsimenama, kad dažnai suserga žmonės iš tų pačių šeimų. Moterys išsėtine skleroze serga net du ar tris kartus dažniau nei vyrai. Dažniausiai liga pasireiškia tarp  18-45 metų. Vyresniame amžiuje susirgimų skaičius reikšmingai mažėja. Retais atvejais ligos pradžia pastebima ir vaikams nuo 10 metų.

Vieno asmens išsėtinės sklerozės simptomai ir eiga gali nepaprastai skirtis nuo kito žmogaus. Pagrindiniai simptomai būdingi šiai ligai: galūnių raumenų silpnumas, skausmai įvairiose kūno vietose, raumenų tonuso padidėjimas ar sumažėjimas, nevalingi judesiai ir raumenų ar galūnių drebėjimas (virpėjimas), įvairūs jutimo sutrikimai, pusiausvyros sutrikimai, pablogėjęs regėjimas, neaiški kalba ir jos sulėtėjimas, rijimo sutrikimai, galvos svaigimas, greitas nuovargis, depresija, mąstymo sulėtėjimas ir t. t.

Išskiriamos kelios išsėtinės sklerozės klinikinės formos: recidyvuojanti remituojanti (pasitaikanti dažniausiai), pirminė progresuojanti, antrinė progresuojanti. Visos progresuojančios formos yra žymiai spartesnės eigos ir agresyvesnės bei sunkiau pasiduoda gydymui.

Atsižvelgiant į išsėtinės sklerozės simptomų gausą, įvairovę ir jų intensyvumo bei trukmės skirtumus, dažnai būna sudėtinga anksti nustatyti tikslią diagnozę.

Kol kas išsėtinė sklerozė neišgydoma, tačiau dabar turimos gydymo priemonės (medikamentai, reabilitacinės poveikio priemonės ir kt.) gali sulėtinti ligos progresavimą, palengvinti simptomų eigą, pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir prognozę.

Atsižvelgiant į tai, kad išsėtinės sklerozės paplitimas negali būti paaiškintas jokia viena priežastimi, nėra galima tikslinė šios ligos prevencija.

Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Ala Markevičienė

 Naudota literatūra:

http://www.islangas.lt/

http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/nervu_sistemos_ligos/issetine_skleroze

https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/issetine-skleroze-sunki-letine-liga

 

 

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131