Logo
Spausdinti šį puslapį
Daivos Čingaitės nuotraukos Daivos Čingaitės nuotraukos

Ar aš galiu būti pokyčių lyderis?

Kategorija Naujienos
Birželio pradžioje gamtos puoselėtojas, pokyčių lyderis, socialinis verslininkas Giedrius Bučas Pasvalio r. Pumpėnų gimnazijos 3-4 ir 9 kl. moksleiviams vedė pamokas-praktinius užsiėmimus apie aplinkosaugą ir darnų vartojimą.
 
Pasak Giedriaus, gyvename vartojimo ir "perkoduotų“ vertybių laikmetyje. JTO duomenimis, pagrindinės globalinės problemos – socialinės, ekonominės ir ekologinės yra atsiradusios dėl perteklinio vartojimo. Tarša atsiranda gaminant naujus, išmetant senus daiktus, juos utilizuojant.
 
Atliekos, kaip lakmuso popierėlis, parodo vartotojo portretą, galima suprasti, kokios vertybės dominuoja. Tai ne tik vizualinė tarša, bet ir grėsmė augmenijai ir gyvūnijai, mūsų sveikatai, tai mūsų proto ir sielos tarša. Mūsų namai yra ne tik kiemas, kuriame gyvename, bet ir miestas, šalis bei visa planeta, o atliekos ne tik fiziniame pavidale, bet ir dvasiniame.
 
Gyvenimas be šiukšlių šiai dienai nėra įmanomas, ypač gyvenant mieste. Didžioji dalis gyventojų susitvarko savo kiemą, bet už kiemo tvoros jau netvarko. Kodėl? Iš aplinkosaugos sistemos – tai mano kiemas, mano miestas, kaimas, Lietuva ir visa planeta – tai mūsų Žemė. Žemės gyventojai, turime sutarti kaip mes gyvensim ateity, kad nedarytume žalos mus supančiai aplinkai, gamtai, gyvūnams ir tuo pačiu sau. Viskas grįžta per ekograndinę, per mitybos grandinę, teršiam savo organizmą, nes per savaitę į žmogaus organizmą patenka 5 gramai mikroplastiko. Jei nesugebėsime savo pavyzdžiu parodyti vaikams kaip galima tiesiog einant gatve pakelti šiukšlę, tai nesitikėkime, kad ateity nebus vamzdžių Kuršių mariose ar degančių padangų sandėlių.
 
Nebegalime sakyti "mes“, "žmonės“, "valdžia“, privalome atsigręžti į save ir sakyti "aš“.
 
Pamokų metu buvo parodyti atliekų salos vandenynuose, sąvartynų kalnai, mūsų išmestų šiukšlių, sužaloti gyvūnai.
Pamokų pabaigoje mokiniai nusprendė ką darys kitaip. Svarbiausia taisyklė atsakingas esu ,,aš“. Jei mokyklos valgykloje pirksiu bandelę, įsidėsiu į priešpiečių dėžutę ar medžiaginį , o ne į plastikinį maišelį. Balionų nuo šiandien nebeleisiu į dangų ir nerašysiu linkėjimų ant balionų nes balionas laimės neatneš, gal rašykim, kad žūtų gyvūnas ir tai būtų tiesa. Jei norėsiu šventėje džiaugtis, džiaugsiuos tikrais dalykais: gamta, buvimu kartu, šypsena, bendravimu. (Nuotraukoje baliono kaspine įstrigęs ir nugaišęs pingviniukas.) Ir dar viena taisyklė rūšiuosiu šiukšles, atskirsiu plastiką nuo popieriaus. Kol kas pasiryžome tiek. Gal kitais mokslo metais pavyks daugiau.
 
Daiva Čingaitė, Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Komentuoti
 
 
Bendrinti
 
 
© Pasvalio VSB