Pasak psichoterapeutės Linos Jurkštaitės-Pačėsienės, alkoholizmas nėra specifinis sutrikimas, beveik visais atvejais tai yra kompleksinis socialinių, psichologinių bei fizinių problemų mišinys Pasak psichoterapeutės Linos Jurkštaitės-Pačėsienės, alkoholizmas nėra specifinis sutrikimas, beveik visais atvejais tai yra kompleksinis socialinių, psichologinių bei fizinių problemų mišinys

Žmogaus silpnybių psichologija: kai pavergia žalingi įpročiai

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Pirmadienis, 23 Gruodis 2013 09:22

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure, lapkričio pabaigoje įvyko susitikimas su psichoterapeute Lina Jurkštaite-Pačėsiene, Viešosios įstaigos „Socialiniai paramos projektai“ ir Viešosios įstaigos „Vilniaus šeimos psichologijos centras“ bei Carito padalinio priklausomų asmenų bendruomenės „Aš esu“ ir reabilitacijos centro psicholge, psichoterapiaute. Lina Jurkštaite-Pačėsienė konsultuoja poras, šeimas, veda grupinius ir individualius užsiėmimus, seminarus, konsultuoja individualiai sergančius priklausomybe asmenis.

 

               Susitikimo metu psichologė psichoterapiautė supažindino susirinkusius klausytojus su priklausomybių teorija. Pasak psichoterapeutės, žodžiui „priklausomybė“ priskiriama daugybė įvairių reikšmių. Juo yra apibūdinami žmonės, turintys liguistų polinkių: nuo vadinamųjų „darboholikų“ iki tų, kurių gyvenimas priklauso nuo alkoholio, narkotikų, azartinių bei kompiuterinių žaidimų, santykių su kitais žmonėmis ir net maisto. Psichologė priklausomybės sąvoką apibūdino kaip tam tikrą „smegenų ligą“, kuri išsivysto laikui bėgant ir pasireiškia neįveikiamu potraukiu vartoti. Šios ligos metu sutrinka aukštesnio lygio mąstymo vystymąsis, todėl priklausomasis praranda gebėjimą valdyti savo elgseną, kurią pradžioje jis pasirinko savo noru ir ji darosi valdoma neįveikiamo geismo. Daugeliui priklausomųjų iš tikrųjų tampa neįmanoma valdyti savo elgseną, kaip ir bet kurios kitos smegenų ligos atveju.

Ši liga pažeidžia mąstymą, jausmus ir pojūčius, dėl to žmonės verčiami atlikti veiksmus, kurie kitiems žmonėms nesuprantami ir netoleruojami. Paprastai tariant, priklausomybė nėra pasirinkimas. Priklausomybės sukeltas elgesys yra ligos požymis, o ne jos priežastis.

               Pasak psichoterapeutės, mūsų smegenys - galingas kompiuteris ir pats sudėtingiausias kūno organas. Smegenys reguliuoja pagrindines kūno funkcijas, leidžia interpretuoti, suvokti ir reaguoti į viską, ką patiriame, formuoja mintis, emocijas ir elgesį.

               Visos psichotropinės medžiagos veikia smegenų malonumų sistemos grandinę, užpildydami ją dopaminu. Dopaminas yra neuromediatorius, esantis tose smegenų srityse, kurios reguliuoja judesius, emocijas, pažinimą, motyvaciją ir malonumo jausmus. Padidintas šios sistemos, kuri užtikrina mūsų natūralų elgesį, dirginimas sukelia euforijos būseną, kurios siekia megžiagas vartojantys žmonės, ir skatina kartoti šį elgesį.Mūsų smegenys garantuoja malonumą keliančių veiksmų kartojimą. Kai tik malonumų grandinė yra aktyvuojama, smegenys sureaguoja, kad atsitiko kažkas svarbaus, ką reikia prisiminti, ir skatina nesvarstant daryti tai vėl ir vėl. Kadangi įvairios psichotropinės medžiagos stimuliuoja tuos pačius malonumo centrus, tuo pačiu principu skatinamas ir žalingas vartojimas.

               Priklausomybė įvairioms medžiagoms sugriauna asmens savikontrolę ir galimybę daryti sprendimus, vietoj to siunčiami stiprūs signalai, skatinantys vartoti.

            Antroji susitikimo dalis buvo praktinė, be to psichologė, psichoterapiautė konsultavo susirinkusius klausytojus įvairiais aktualiais klausimais: kaip galima būtų spręsti priklausomybės problemas Pasvalio rajone (apimant vaikų ir paauglių alkoholio vartojimą), apie apstinenciją ir atkryčius sergant alkoholizmu, apie AA (anoniminių alkoholikų) klubą, apie kodavimąsi ir medikamentinį gydymą nuo priklausomybių. Nemažai diskutuota ar reikia palikti priklausomybe sergantį žmogų „kapstytis“ pačiam, jei jis visiškai nenori keisti elgesio, ar geriau paaukoti būsimą savo ir vaikų gyvenimo gerovę dėl to. Paliesta ir daugeliui moterų aktuali priklausomybės nuo maisto problema.

Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro informacija

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131