Sportiška Europos judrioji savaitė Pasvalyje

Kategorija Naujienos
Atnaujinta: Trečiadienis, 02 Spalio 2013 11:14

Jau dvyliktą kartą rugsėjo 16-22 dienomis senajame žemyne rengiama Europos Judrioji savaitė bei rugsėjo 22-ąją minima „Diena be automobilio“. Europos Judriosios savaitės tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, paskatinti gyventojus kuo mažiau naudotis automobiliais, daugiau vaikščioti pėsčiomis, važiuoti dviračiais ar kitomis aplinką bei sveikatą tausojančiomis susisiekimo priemonėmis, skatinti visus išsaugoti švarią aplinką. Juk visi norėtų gyventi ten, kur švarus oras ir mažai triukšmo.

Eurostato duomenimis, ES automobilį turi kas antras pilietis. Nuo 1990 iki 2004 metų Lietuvoje buvo užfiksuotas didžiausias automobilių skaičiaus augimas visoje Europoje - 67 proc.  ES per tą patį laikotarpį automobilių padaugėjo 40 proc. Didžiąją dalį mūsų šalyje įregistruotų transporto priemonių sudarė padėvėti automobiliai iš Vakarų Europos, dar menantys tuos laikus, kai apie ekologiją kalbėti buvo ne tik nemadinga, o tiesiog bergždžia. Mūsų ekonomikai ėmus sparčiai augti, didieji šalies miestai pirmą kartą susidūrė su transporto spūstimis. Lietuviai didžiąją dalį kilometrų nukeliauja automobiliais - apie 90 proc. Viešajam miesto transportui tenka 8 proc., o traukinių dalis nesiekia ir procento. Tai didžiausias skirtumas visame regione - pavyzdžiui, kaimynai latviai automobiliais nukeliauja 79 proc. atstumų, o visa ES - 83 proc. Neužmirškime ir to, jog avarijose Lietuvoje žūsta gerokai daugiau žmonių, nei kitose Europos valstybėse.

Akivaizdu, kad tikėtis didelių pokyčių be asmeninių pastangų nereikėtų. Tačiau signalų, raginančių keisti savo kasdienius transporto įpročius apstu: kuro kainos, nusibostanti rutina, automobilių stovėjimo vietų trūkumas, antsvorio problemos ir kasmet Europos miestuose rengiama Diena be automobilio.

Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien bent 30 minučių būti fiziškai aktyviam ir judėti bent po 10 minučių be pertraukos. Tad jei visas jūsų fizinis aktyvumas yra keletas žingsnių nuo darbo stalo iki pašto dėžutės - į rekomendaciją būtina žiūrėti rimtai. Vieša paslaptis yra ir ta, jog šalia darželio ar mokyklos gyvenančius vaikus į ugdymo įstaigą  tėveliai atveža automobiliais, „patingėdami“ juos tiesiog palydėti pėsčiomis, bijodami peršalimo ligų šaltuoju metu periodu. Taip, žinoma, „taip yra patogiau ir greičiau“ bet paklauskime savęs ar geriau vaikui? Todėl nenustebkime, jei vaikai  tingi pajudėti, nenoriai dalyvauja kūno kultūros pamokose, dažniausia jų laisvalaikio praleidimo forma – sėdėjimas prie kompiuterio. Viso to pasekmes, pvz.;  didėjančių įvairių sveikatos sutrikimų skaičius, žinome. Visai kas kita, jei esant nedideliems atstumams į darbą, mokyklą, darželį  keliaujate pėsčiomis arba dviračiu.

Pasvalio savivaldybėje Europos Judrioji savaitė minima jau šešti metai iš eilės. Rugsėjo 16-20 dienomis Pasvalio r. sav. Visuomenės sveikatos biuras kvietė visus norinčius pasimankštinti Vytauto Didžiojo aikštėje, Pasvalyje skambant smagiai muzikai. Džiugu, kad į kvietimą atsiliepė Pasvalio Specialiosios mokyklos, Petro Vileišio gimnazijos, Svalios pagrindinės mokyklos, Valakėlių pagrindinio ugdymo skyriaus, Pasvalio darželio/mokyklos „Liepaitė“ mokytojai ir mokiniai. Puikiai nusiteikę, besimankštinantys miesto centre traukė praeinančiųjų bei važiuojančiųjų automobiliais, dviračiais žvilgsnius. Stabtelėjusius stebėti mankštos, dalyviai kvietė prisijungti, tačiau nežinia dėl kokių priežasčių, susidomėję praeiviai likdavo tik stebėtojais.

„Mankštos banga“ nuvilnijo beveik per visas rajono mokyklas. Šią Europos Judriąją savaitę dauguma mokinių pradėdavo pamokas visuotine mankšta arba mankštindavosi per pertraukas. Daugumoje  mokyklų  vyko įvairių estafečių, sportinių žaidynių dienos, pamokos. Kai kurios mokyklos rengė žygius, akcijas, piešinių konkursus ir panašius renginius.  Sumanūs buvo Vaškų vidurinės mokyklos aštuntokai sugalvoję fiksuoti pravažiuojančių automobilių, dviračių  srautus kiekvieną Europos Judriosios savaitės rytmetį savo miestelyje, surengę apklausą „Žmogus ir automobilis“.

Visuomenės sveikatos biuras Dieną be automobilio kvietė visus minėti specialia akcija. Mokiniai savo tėveliams, pedagogams, sutiktiems vairuotojams, pėstiesiems dalijo 2014 metų kalendorius su akcijos simbolika, ragindami kuo mažiau naudotis automobiliais, rinktis alternatyvias, sveikas transporto priemones. Akcija „Diena be automobilio“ mažiau ar daugiau pasklido beveik visose rajono gyvenvietėse. Mokinių bei mokytojų dėka buvo išdalinta beveik 2000 vnt. specialių akcijai sukurtų kalendoriukų.

Kviečiame visus  kuo mažiau naudotis automobiliais, tausoti savo ir kitų sveikatą, neužmiršti esminio sveikatos šaltinio – mankštos ir fizinio aktyvumo kasdien. Kiekvienam žmogui tenka dalis atsakomybės už pasaulio aplinką. Kiekvienas galime prisidėti išsaugant planetą, savo miestą, o tuo pačiu ir savo sveikatą. Tad judėkime sumaniau - gyvenkime sveikiau!

Pasvalio r. sav. Visuomenės

sveikatos biuro informacija

 

 

 

Kontaktai
Pasvalio rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras
8 451 20130
8 451 20131